Makro i Mikroelementy
Wapń wpływa na:
- prawidłowe utrzymanie struktury kości
- funkcjonowanie mięśni i przewodnictwo nerwowe
- prawidłowe krzepnięcie krwi
- metabolizm energetyczny
- prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych
- bolesne miesiączki, zespół napięcia
- bóle wzrostowe u dzieci
Wapń wpływa na zmniejszenie zakwaszenia organizmu. Przewlekłe zakwaszenie sprzyja rozwojowi chorób przewlekłych (zachwiana chemostaza).
Długotrwały niedobór wapnia sprzyja rozwojowi raka piersi, jelita grubego, prostaty.
W przewodzie pokarmowym wapń jest narażony na kontakt z substancjami, które go wiążą i czynią bezużytecznym. "Wrogami" wapnia są tłuszcze, kwas szczawiowy (obecny np.w czekoladzie) oraz kwas fitynowy (zawart w produktach zbożwych). Ponadto diety wysokobiałkowe, z wysoką zawartośią fosforu (spożywanie nadmiernych ilości produktów zwierzęcych, wysoko przetworzonych, napojów gazowanych) oraz alkohol moga nasilać wydalanie wapnia z moczem.
Magnez wpływa na:
- właściwą strukturę kości i zębów
- prawidłową syntezę białek
- prawidłowe utrzymanie równowagi elektrolitowej
- metabolizm energetyczny
- kurczliwość mięśni
- stres
- przewodnictwo nerwowe
- podziały komórkowe
Magnez jest niezbędny w procesach wytwarzania i wydatkowania energii. Kierując pracą 300 różnych enzymów, wpływa na większość przemian metabolicznych, zachodzących w organizmie. Opóźnia proces starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na układ krążenia, jest konieczny do prawidłowej czynności nerwów i mięśni. Według niektórych danych, odpowiedni poziom magnezu zwiększa obronę organizmu przed infekcjami oraz poprawia zdolności intelektualne.
Konsekwencją niedoboru magnezu może być zwiększona podatność na zmiany miażdżycowe, zaburzona praca serca, problemy z ciśnieniem krwi, skurcze mięśni, niepokój oraz nowotwory. Stres oraz wysokie spożycie kawy i herbaty mogą obniżyć poziom magnezu w organizmie, dlatego w takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o odpowiednią podaż tego składnika. "Wrogami" magnezu są też leki moczopędne i alkohol. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz zażywających leki hormonalne.
Copyright FARMED - Świat Zdrowia 2010©
Projekt i wykonanie: WEBMEDIO